Kuidas muuta oma koduleht kiiremaks?

Miks on kodulehe kiirus oluline?

Otsingumootorid nagu Google võtavad kodulehtede reastamisel arvesse ka kodulehe kiirust, et olla kindlad, et kasutajad leiaks neile relevantse info võimalikult kiirelt. See tähendab lühidalt seda, et sisu kvaliteedist üksi ei piisa, vaid tähtis on ka sisu kättesaadavuse kiirus, et olla otsingumootoris hästi nähtaval.

Antud postituses vaatame järgmiseid teemasid:

  1. Kuidas aru saada, kas minu koduleht on liiga aeglane?
  2. (4) Lihtsat sammu, kuidas muuta oma kodulehe kiiremaks!

Esmalt vaatleme siis, kuidas üldse aru saada, et kas minu koduleht on aeglane ning kas seda peaks kuidagi kiiremaks optimeerima.


1. Kuidas aru saada, kas minu koduleht on liiga aeglane?

Google Tag Manageri vaade

Kõige lihtsam viis selleks on kasutada tasuta tööriistu, mis näitavad kui kiiresti mingi sinu kodulehe vaheleht ennast alla laeb ning millised on antud lehel probleemid, millele peaksid tähelepanu pöörama.

Google PageSpeed Insights – Antud tööriist näitab kui kiirelt sinu kodulehte kuvatakse nii mobiilis kui desktopis, lisaks tuuakse välja ka probleemid, mida saad oma lehel parandada, et seda kiiremaks muuta.

Natuke keerulisem, kuid kiirem viis oma kodulehe kõikide vahelehtede kiiruseid vaadelda on läbi Google Analyticu. Selleks on vajalik kodulehel Google Analyticu olemasolu ning isegi sellest ei piisa, sest vaikimisi mõõdab GA ainult 1-5% külastustest. Selleks, et GA mõõdaks 100% külastustest tuleb Google Tag Manageris lisada üks kood järgmiselt:

GTM > Tags > Universal Analytics > Fields to set [siteSpeedSampleRate] value = 100

Järgmisena vaatame GA´st oma kodulehe kohta infot, et kui kiired on mingid kindlad vahelehed.

Selleks peab minema Google Analyticus järgmisesse kohta:

Google Analyticu vaade

Behaviour > Site Speed > Page Timings

Siin saab vaadata, mis on keskmise vahelehe allalaadimise kiirus ning millised on vahelehed sinu kodulehel, mis vajaksid kiiruse osas tähelepanu. Lisaks saab „Page suggestions“ alt vaadata detailsed soovitusi, et mida peab tegema, et leht kiiremaks läheks.

Kui oled saanud aimu, et mis seisus on sinu koduleht ning kuidas töötavad erinevad vahelehed vaatame järgmiselt, et millised on sammud, kuidas saaksid lihtsalt ning kiirelt oma kodulehe oluliselt kiiremaks teha. Selleks pole vaja mingeid tehnilisi teadmisi peale wordpressi pluginatte allalaadimise ja installeerimise (antud postituses vaatleme ainult wordpressile suunatud kodulehe optimeerimise võimalusi).


2. (4) Lihtsat sammu, kuidas muuta oma kodulehe kiiremaks!

1. Lae alla cache plugin

Esimene viis, kuidas saab lihtsalt oma kodulehte kiiremaks teha on tõmmata endale wordpressi cache plugin. Antud viis on kõige lihtsam ning võimekam vahend kodulehe kiiruse tõstmiseks, mis võib kodulehe laadimise kiirust tõsta kuni 10X.

Cache plugina tööpõhimõte seisneb selles, et luuakse sinu kodulehe sisust staatiline versioon, mis tähendab, et sinu browser ei pea igakord kogu sisu alla laadima. See omakorda tähendab oluliselt väiksemat lehe laadimise aega ning koduleht on kasutajasõbralikum, eriti kui interneti kiirus on nõrk.

3 kõige levinumat cache pluginat:

  1. W3 Total Cache
  2. WP Super Cache
  3. WP Fastest Cache

Kõik ülaltoodud pluginad on väga kergesti seadistatavad ning töötavad kõikidel enamlevinud wordpressi teemade ning pluginatega.


2. Lae alla piltide optimeerimise plugin

Paljud kodulehe tegijad ei mõtle selle peale, et kõik pildid, mis kodulehele lisatakse tuleks optimeerida (failide mahtu vähendada). Kui just pole tegemist fotograafia portfoolioga, kus tahetakse meelega kuvada võimalikult hea kvaliteediga pilte.

Selleks, et piltide faile optimeerida on sisuliselt 2 varjanti:

  • Teha seda manuaalselt iga pildiga eraldi enne kodulehele üless laadimist
  • (Soovitatav) Tõmmata piltide optimeerimise plugin, millega saab piltide mahtu vähendada ka siis kui need on juba kodulehele lisatud + kõiki pilte saab vähendada korraga ühe klikkiga

Järgmiselt vaatame 3 kõige levinumat pluginat piltide optimeerimiseks:

  1. Smush Image Compression and Optimization
  2. EWWW Image Optimizer
  3. Compress JPEG & PNG images

Sarnaselt wordpressi cache pluginatele on kõik pluginad väga kergesti seadistatavad ning ei vaja mingeid tehnilisi teadmisi.


3. Lae alla sisu laadimise plugin

Siin saab kasutada cache pluginale tehniliselt natuke sarnast pluginat, kuid antud plugina eesmärgiks on see, et süsteem ei lae kogu vahelehte alla korraga, vaid selles järjekorras kui kiirelt kasutaja vahelehte loeb, algselt laetakse alla ainult lehe header jne.

Kui ülaltoodud pluginad on installeeritud ning käivitatud on jäänud veel viimane samm.


4. Kustuta/lülita välja kõik pluginad, mida sa ei kasuta

Vaata oma wordpressi leht kriitilise pilguga üle ning vajadusel kustuta kõik pluginad, mida sa tegelikult ei vaja või mille asemel on tulnud turule juba parem asendus. Lisaks vaata üle, et kõik sinu pluginad oleksid uuendatud.

Osad pluginad võivad sinu kodulehe kiirust märkimisväärselt vähendada. Selle jaoks, et näha millised pluginad sinu kodulehe kiirust kõige rohkem mõjutavad saad vaadata järgmise pluginaga: P3 (Plugin Performance Profiler).

Kui tunned, et vajad abi oma wordpressi lehe kiiruse optimeerimisel või pole kindel, kas sinu koduleht on piisavalt kiire, siis võta julgelt ühendust!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *